Muzejske priče

Gdje se krije muzejski jež?

Rad Ustanak Nandora Glida je bio dio stalne postavke Muzeja revolucije BiH. Nandor Glid je umjetnik jevrejskog porijekla, čija porodica je ubijena u Drugom svjetskom ratu. Pridružio se partizanima, a 1945. godine započinje umjetničko školovanje. Holokaust je tema prisutna u brojnim radovima Nandora Glida. Autor je spomenika u Jugoslaviji – a poznat je po spomenicima u koncentracionim logorima Mauthauzen i Dachau. Djelo Ustanak je nastalo 1966. godine. Instalacija je napravljena od različitog oružja i oruđa – a kompozicija je vremenom postala jedan od simbola muzeja. Za vrijeme opsade Sarajeva je jež (kako ga uposlenici i publika često zovu), zajedno sa drugim elementima stalne postavke o Drugom svjetskom ratu, prebačen u podrumske prostorije, kako bi se djelo zaštitilo od ratnih razaranja. Pronađite instalaciju u prostoru muzeja!